U četvrtoj tehnološkoj revoluciji (Industry 4.0) provera kvaliteta proizvoda preko Automatske Optičke Inspekcije (AOI) je sve zastupljenija. Čak i na manulenim tehnološkim linijama, kakve su veoma često u Srbiji, do izražaja dolazi zahtev sektora kvaliteta da se izvrši vizuelna optička inspekcija kao dokaz sledljivosti i provere kvaliteta proizvoda. Najčešće to bude povezano sa nekom korektivnom merom koja je došla kao rezultat reklamacije kupca.
Zašto baš industrijska kamera visoke rezolucije a ne i dalje dupla kontrola od strane operatera? Zato što se pokazalo da je čovek sklon umoru, kako fizičkom tako i psihičkom. Zatim postoje delovi na proizvodima gde nije moguće ljudskim golim okom videti sve nepravilnosti. Što zbog veličine defekata koji se trebaju videti, što zbog nepristupačnosti defekata, broja defekata koji se trebaju detektovati, odsjaja i drugih ograničavajućih okolnosti. Kada god se uvede dupla, tripla kontrola operater koji je sledeći u nizu se delimično oslanja na prethodnu proveru kako bi svoju uradio površno. Postoje primeri da po šest osoba nisu videli jedan nedostatak koji je lako uočljiv, prisutnost alfanumeričkih karaktera na etiketi.
Sve gore navedeno su razlozi uvođenja Automatskih Optičkih Sistem (AOI) u industrijske procese. Stvar je prilično jasna sa stanovišta hardverske konfuguracije vizuelne provere kada se ima jedan defekt na proizvodu. Čak i kada se ima više defekata koji se mogu detektovati sa više bliskih industrijskih kamera, sa jednim ili više nezavisnih trigger-a.
Ali šta uraditi kada postoji više od pedeset mogućih defekata na međusobnoj udaljenosti preko dva metra, sa sedam mogućih mesta za detekciju i tridesetak različitih modela proizvoda?
Postoji nekoliko opcija za rešenje ovog problema i to:
- Ova mogućnost je jeftinija što se tiče hardvera ali bi sama provera trajala znatno duže jer bi operater morao da premešta industrijsku kameru sa jednog na drugo mesto za detekciju i ručno trigger-uje kameru. Tako da bi do veoma produžilo sam ciklus rada i zahtevalo bi dodatnog operatera po smeni koji bi samo to radio.
-
- - Instalacija kamere sa nosačima, sočivom i osvetljenjem na kolaboativni robot koji bi se isprogramirao da priđe svakom potencijalnom mestu za detekciju.
Automatska Optička Inspekcija (AOI) sa kolaborativnim robotom koji bi nosio industrijsku kameru i osvetljenje je treće, najbolje rešenje. Ovo jeste skuplja opcija u trenutku investiranja, ali kada se uradi Cost-Benefit analiza i ROI (Return Of Investment) jasno se vidi da je na duže staze rešenje koje je najisplativije.
TIPTEH Beograd je kao lider u oblasti Automatskih Optičkih Inspekcija (AOI) vizuelnu proveru kvaliteta proizvoda rešio primenom sledeće hardverske konfiguracije:
- 1. Unitronics PLC Vision serije koji poseduje touch screen od sedam inča, mogućnost logovanja podataka na SD karticu, mogućnost ugradnje I/O modula za proširenje
- 2.Industrijska kamera visoke rezolucije
- 3.Kolaborativni robot, nosivosti 10kg i radijusom dohvata od 1,3m.
Izabrana kamera preko Ethernet povezivanja ima mogućnost sledljivosti podataka (data treacibility) slanja fotografija inspekcije na server i to:
- Fotografije ispravnih komada u folder koji je predefinisan za ovu namenu. Sa datumom i vremenom kada je fotografija sačuvana.
- - Fotografije defektnih komada u folder koji je predefinisan na ovu namenu. Sa datumom i vremenom kada je fotografija sačuvana.
Ostali podaci koji su neophodni za sledljivost podataka
(treacibility) čuvaju se na SD kartici uz mogućnost slanja i na na server.
Na fotografiji se može videti samo hardversko rešenje eksternog osvetljenja, kamere i robotske ruke. Na ovaj način mi možemo prići samom mestu automatske optičke inspekcije pod uglom i rastojanjem koje je potreban da bi detektovali eventualne nepravilnosti na svakom od mesta inspekcije.
Fotografije samog proizvoda nisu prikazane zbog ugovora o poverljivosti informacija (NDA), ali možemo reći da se radi o Automatskoj Optičkoj Inspekciji (AOI) kablovskog seta u autoindustriji. Proverava se prisutnost i pozicija: vezica, tuba, konektora, kapa, spiralnih bužira, boja kablova u konektorima.
Ono što TIPTEH Beograd, sa tradicijom od preko sedamnaest godina, izdvaja je iskusni inženjerski kadar, veliki lager delova i konstatno usavršavanje kako u zemlji tako i u inostranstvu. Sa aplikacijama u svim industrijama (prehrambenoj, farmaceutskoj, automobilskoj, hemijskoj, naftnoj,...) TIPTEH je jedan od lidera automatizacije u Srbiji. Sve najveće kompanije su naši klijenti što nas čini izuzetno ponosnim.
TIPTEH je u mogućnosti da ponudi samo visokokvalitetne proizvode, jer zastupa i preko dvadeset sedam kompanija iz oblasti opreme za industrijski automatizaciju. I svaka od firmi koju TIPTEH zastupa je među vodećima u svetu što se tiče oblasti svog delovanja, i to:
- Turck, Nemačka - proizvodi induktivne senzore, kapacitivne senzore, senzore ugla, linearne senzore položaja, magnetne senzore za cilindre, beskontaktne enkodere, senzore pritiska i protoka, RFID sisteme, interfejs tehnologije...
- Leuze, Nemačka - proizvodi sve vrste optičkih senzora, , viljuškaste senzore za detekciju etiketa, merne zavese, sigurnosne zavese, sigurnosni laserski skeneri, barkod čitače...
- Yaskawa, Japan - proizvodi frekventne regulatore, servo motore i drajvove, PLC-ove (VIPA)...
- Unitronics, Izrael - proizvodi PLC-ove sa integrisanim HMI-em. Softver za programiranje je besplatan i u svakom trenutku se najnovija verzija može preuzeti sa zvaničnog sajta
- Schmersal, Nemačka - proizvodi sigurnosne krajnje prekidače, solenoidne bravice, bravice sa aktuatorima, sigurnosne podove, zaštitne ivice, dvoručne komande, sigurnosne papuče, Oprema za EX zonu...
- Cognex, USA - proizvodi industrijske kamere za ispitivanje različitih defekata u proizvodnji, barkod čitače stacionarne i ručne.
- Micro Epsilon, Nemačka - proizvodi senzore za merenje udaljenosti, 2D laserske merne sisteme, senzore boja, enkodere sa poteznom sajlom, IR senzore za temperature, termalne kamere, enkoskopske kamere...
- BD sensors, Češka/Nemačka - proizvodi transmitere pritiska, hidropotapajuće sonde, industrijke presostate...
- UWT, Nemačka - proizvodi senzore nivoa za zrnaste i praškaste materijale.
- Henglester, Nemačka - proizvodi sve vrste enkodera, tajmere i brojače.
- West, Nemačka - proizvodi procesne PID regulatore.
- Benedict, Austrija - proizvodi sklopnu opremu uz stogodišnje iskustvo u ovoj oblasti.
- Auer, Nemačka - proizvodi zvučnu i svetlosnu signalizaciju za industriju.
|
|